Siz Kimsiniz? Ben Kimim?
Siz Kimsiniz? Ben Kimim?

Siz Kimsiniz? Ben Kimim?

Çaldığımız her kapıda, yenisi olduğumuz her ortamda “Sen kimsin?” diye sorulur. Bizim verdiğimiz cevap ise bize doğduğumuzda verilen isim oluyor. Peki biz sadece o isimden mi ibaretiz? Bizi sadece o isim mi tanımlıyor? Hadi tanımlıyor diyelip peki neden insanlar bir süre sonra bize etiketler yapıştırıyor bizi tanımlamak için.

Acaba ben gerçekten söyledikleri o kişi miyim?

Şahsen ben sadece bir isimden ibaret değilim. Benim duygularım, düşüncelerim ve bunun sonucunda da oluşan bir karakterim var. Fakat insanlar bunları ne kadar bilebilir ki. Onların gördükleri yalnızca benim onlara gösterdiklerimden oluşuyor. Bu yüzden hepsi beni farklı şekillerde tanımlıyor. Mesela birisi benim için anlaşması kolay ve nazik biri derken diğeri çok aksi, anlaşmak şöyle dursun iki kelime konuşmak bile çok zor diyor. Eee ben bunlardan hangisiyim? Bu durumda ben kimim? İşte bu noktada insan kim olduğunu sorgulamaya başlıyor. Pek çok insan “Gözlerinizi kapatın ve içinize bakın.” der. Evet tamda şuan yapmanız gereken o. Gözlerinizi kapatıp uzaktan kendinize yabancı biriymişsiniz gibi bakmak. Neden mi? Çünkü ancak böyle bulursunuz gerçek kimliğinizi. Sizi sadece bir ismin değil de birçok şeyin birleşimin tanımladığını. Bunlar sizin isminiz, duygularınız, düşünceleriniz ve davranışlarınızdır.

Şimdi oturun ve arkanıza yasalanın. Sonrasında gözlerinizi kapatıp aşağıdaki soruları yanıtlayın.

  1. Ne hissediyorsun? (Mutlu, üzgün, sevinçli, kırgın vb…)
  2. Ne düşünüyorsun?
  3. Peki 10 üzerinden değer verseydin kaç verirdin her birine? (1 en düşük, 10 en yüksek olacak şekilde.)
  4. Bu hisleri bu kadar güçlü ya ya güçsüz hissetmene sebep olan durum ya da olay ne?

(Yukarıdaki sorulara cevap vermek isteyen okuyucularımız cevaplarını yorum kısmına bırakabilirler. Ayrıca soruları nasıl cevaplayacağınızı anlamadıysanız yorum kısmında belirtirseniz memnuniyetle size yardımcı olurum.)

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevap o an karşınızdaki kişinin sizi nasıl gördüğünü anlatan ufak bir örnekti. Sebebiyse içinde bulunduğumuz andaki duygu ve düşüncelerimiz bizim o andaki kişiliğimiz demektir. buradan da anlaşılacağı gibi herkesin sizi farklı farklı tanımlamasının sebebi budur? Ayrıca insanlar, karşılarındaki kişi veya kişilere gördüklerine göre etiket yapıştırıyorlar. halbuki yapıştırdıkları o etiketler çoğu zaman bizi o an ya da ona benzer anlar için anlatır. Onun dışında bir anlamı yoktur. Fakat bize o etiketi yapıştırdılar işte ve bizi her zaman öyle hatırlarlar. Lakin unutmamalısınız ki siz sadece bir andan ve onun getirdiklerinden oluşmazsınız.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir